Sık Sorulan Sorular

Sık sorulan Sorular daha çok Çamaşır deterjanı ile ilgili alanda sorulmaktadır.  Çamaşır yıkarken dozaj kullanımı nasıl belirlenir,  zor çıkan lekelerde nasıl bir yıkama yöntemi uygulanır, hassas ciltli bebek çamaşırları nasıl yıkanır. bu sorulara cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

Dozaj İle İlgili Sorular

Dozaj şemasındaki semboller ne anlama gelir?

Her Aydora Deterjan paketinin üzerinde bulunan dozaj tablosu, kıyafetlerin yıkanması gereken dozaj miktarını gösterir. Dozaj miktarı, çamaşırların kirlilik düzeyine göre sütunlarda gösterilmektedir.

Doğru doza nasıl karar verebilirim?

Her Aydora Deterjan paketinde belirli bir dozaj önerisi yer alır. En uygun deterjan miktarı, makinedeki çamaşır miktarına, kirlilik düzeyine ve su sertliğine göre değişir. Çok kirli çamaşırlar için ön yıkama yapılacaksa önerilen en düşük dozu seçin. Yalnızca deterjan dozunu doğru ayarlayarak çevreyi korumaya katkı sağlar, paradan tasarruf eder ve makine ve dokuda birikintiler oluşmasını önlersiniz.

Çok ve hafif kirli çamaşırları bir arada yıkamak doğru mudur?

Çok ve hafif kirli çamaşırlar bir arada yıkanmamalıdır. Çok kirli çamaşırlar daha fazla deterjan ve daha yüksek yıkama sıcaklığı gerektirirken, hafif kirli çamaşırlar az miktarda deterjan dozu ile ve 20ºC’ye kadar düşük sıcaklıkta yıkanabilir.

Çamaşırlarımı yıkarken çevreye nasıl katkı sağlayabilirim?

Sürdürülebilir yıkama, “doğru” yıkamadır! Bunun için çamaşırları doğru ayırmanız, lekelere doğru işlem uygulamanız, çamaşır makinesini doğru şekilde doldurmanız, doğru deterjan dozu belirlemeniz (kir ve su sertliğine göre) ve doğru çamaşır makinesi döngüsünü seçmeniz gerekir.

Ön yıkama gerekli midir?

Normalde değildir. İstisnalar: İş kıyafetleri, dış mekan spor kıyafetleri, bahçe ve tarım işleri kıyafetleri gibi aşırı kirli kumaşlar.

Leke İle İlgili Sorular

Zorlu lekeleri çamaşırlarımdan nasıl çıkarırım?

Zorlu lekeler ilk yıkamada çıkmazsa, bir sonraki yıkamadan önce lekeye ön işlem uygulamanız ve ardından yüksek dozajda deterjan eklemeniz gerekir.  Ya da bunun yerine çamaşırı gece boyunca deterjan çözeltisinde bırakabilir veya çamaşır makinesinde sudan geçirme devrini seçin.

İlk yıkamada çıkmayan sarı lekeleri nasıl çıkarabilirim?

Bu lekelerde genellikle kahve, çay, meyve, sebze, baharat, salça gibi gıdalardan kaynaklanan pigmentler bulunur ve ilk yıkamada tam olarak çıkmaz. Sarı ila turuncu rengindeki bu zorlu lekeler, deterjan dozu çok düşükse yıkamadan sonra da kumaş üzerinde kalabilir.  Özellikle koyu veya eski lekeleri çıkarmak için genellikle çamaşırı ağartıcı içeren sabunlu suda, gece boyunca bırakmak gerekir.

Yıkamadan sonra çamaşırların üzerinde koyu renkli, bulut şeklinde lekeler oluşursa ne yapabilirim?

Bu gibi lekeler genellikle birçok saç ürününde bulunan polikuatlar nedeniyle meydana gelir. Çamaşır yüzeyinde büyüyerek liflere sıkı bir şekilde yapışabilirler. Bu durum, polikuatların yıkama döngüsü sırasında salınan kire yapışmasına ortam hazırlar.

Deterjan dozajı düşükse kir parçacıkları bu noktalarda toplandığında, bu lekeler belirgin şekilde görülebilir. Polikuatların yukarıda belirtilen özellikleri nedeniyle, bu gibi lekeleri çıkarmak çok zordur; lekeler çıkarılamayabilir.

Şu adımları deneyin:
Her zaman çamaşırı birkaç saat boyunca sabunlu suda bekletin. Kumaşın rengine göre,”çok kirli” çamaşırlara uygun dozaj belirleyin. Son olarak, çamaşırları makinede yukarıda belirtilen ürünlerle ve belirtilen dozajda (su sertliğine dikkat ederek), bakım etiketinde belirtilen şekilde, mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkayın.

Hassas Cilt İle İlgili Sorular

Hassas ciltler için hangi materyaller idealdir?

Hassas cilde temas eden giysiler, mümkün olan en az düzeyde renk işlemi uygulanmış, saf ve işlenmemiş pamuk veya ipekten yapılmış olmalıdır. Yün ve sentetik dokular cildi tahriş edebilir ve bu nedenle önerilmez.

Bebek giysileri ilk kez giyilmeden önce yıkanmalı mıdır?

Evet, bebek kıyafetleri ilk kez giyilmeden önce mümkün olan en yüksek sıcaklıkta yıkanmalı ve giysinin içerebileceği her türlü kimyasal ve zararlı maddeler giderilmelidir.

Bebek giysileri çamaşır yumuşatıcı ile yıkanabilir mi?

Evet. Çamaşır yumuşatıcıları doku yüzeyini pürüzsüzleştirir, yumuşatır ve cilt tahrişinden korunmaya yardımcı olur. Aydora çamaşır yumuşatıcıları, bebek ve alerjisi olanlar için uygundur.

Bebek giysileri ayrı mı yıkanmalıdır?

Hayır, bebek giysileri normal çamaşırlarınıza eklenerek, etikette önerilen en yüksek sıcaklıkta yıkanabilir.

Çamaşırda alerjik reaksiyonları tetikleyen deterjan izleri kalır mı?

“Talimatlara uygun şekilde, yani doğru dozda deterjan kullanılırsa, tüketicinin cildiyle temas sonrasında cilt tahrişi ve alerjik reaksiyon riski çok düşüktür. Mevcut bilimsel bilgilere göre, çamaşırları talimatlara uygun şekilde yıkadıktan sonra bile çamaşır üzerinde kalabilen deterjan izleri, cilt tahrişi veya alerjik reaksiyona yol açmaz. Çalışmalar, dokuları tolere edememe durumunda, cilt tahrişinden çamaşırın yüzey bileşimi, yüzey işlemleri veya su yalıtımı gibi diğer faktörlerin sorumlu olduğunu göstermiştir.